Jak Upiec Kaczkę?

Cześć! Dzisiaj chciałbym podzielić się z Tobą tajnikami pieczenia kaczki. Sprawią one, że ten szlachetny ptak zagości na Twoim stole nie tylko od święta. Pieczenie kaczki może wydawać się skomplikowane, ale z kilkoma wskazówkami stanie się łatwe i przyjemne. O wszystkim Ci opowiem. Koniecznie przeczytaj do końca, aby się dowiedzieć jak najwięcej. Zaczynajmy!

Jak Upiec Kaczkę?

Wybór odpowiedniej kaczki

Pierwszym krokiem do perfekcyjnie upieczonej kaczki jest wybór odpowiedniego mięsa. Upewnij się, że kupujesz kaczkę o dobrej jakości. Najlepiej, jeśli pochodzi z lokalnej, sprawdzonej hodowli. Świeżość jest kluczowa, ponieważ wpływa na smak i konsystencję mięsa. W sklepach najczęściej można spotkać kaczkę „Pekin” i jeśli ją wybierzesz, to będzie ok. Wybierz większą sztukę, najlepiej ok 2 kg. Ma w sobie więcej wody więc będzie bardziej soczysta.

Przygotowanie kaczki do pieczenia

Przed pieczeniem warto poświęcić chwilę na przygotowanie kaczki. Oczyść ją dokładnie, usuń wszelkie resztki piór, odetnij błony, a także różne inne niesmaczne części. Sprawdź czy jest czysta w środku. Zazwyczaj wewnątrz jest schowana szyjka, a czasami również podroby. Osusz ręcznikiem papierowym.

Marynowanie

Marynata to klucz do aromatycznej kaczki. Najlepiej, jeśli kaczka poleży w marynacie przez noc w lodówce. Możesz użyć różnych technik marynowania. Oto moje klasyczne propozycje:

  1. Klasyczna mieszanka soli, pieprzu, czosnku i majeranku. Natrzyj kaczkę wymienionymi przyprawami i to wystarczy. Niech poleży dłuższy czas, aby stała się aromatyczna. Według mojego opinii jest to marynata najlepsza bo uniwersalna, dla każdego. Przygotowywałem ją wiele razy i każdy zajadał się kaczuszką, od dziecka, aż po dziadków. Mocno Cię zachęcam wypróbowanie mojego rewelacyjnego i sprawdzonego przepisu. Kliknij w link do przepisu na kaczkę po staropolsku https://foodandtravels.eu/kaczka-pieczona-po-staropolsku/
  2. Marynata paprykowa z ziołami: Wymieszaj olej z przyprawami – sól, papryka słodka, papryka wędzona, pieprz, czosnek, tymianek, rozmaryn, majeranek, suszona natka pietruszki, Pamiętaj, żeby dobrze natrzeć kaczkę zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Taka kaczuszka, będzie bardzo smaczna.

Możesz również zamoczyć na noc kaczkę w zimnej wodzie z dodatkiem soli. 1 czubata łyżka soli na 1 litr wody. Kaczka cała musi być zalana. Ten sposób jest dobry, gdyż masz peność, że mięso będzie równomiernie słone. Jeśli oczywiście masz na tyle miejsca w lodówce, aby wsadzić wielką miskę z kaczką.

Farsz do kaczki

Oczywiście farsz. Czym by była kaczka bez farszu? oczywiście możesz upiec kaczkę solo bez farszu, lecz taka faszerowana jest zdecydowanie smaczniejsza. To co jest wewnątrz kaczki jest dodatkiem do posiłku. Możesz przygotować nadzienie z kaszy gryczanej z dodatkiem smażonej cebulki, a także boczku. Jeśli dobrze doprawisz solą oraz pieprzem, jak również dodasz masła, to będzie znakomite.

Gorąco polecany przeze mnie jest farsz z jabłek. Wystarczy, że obierzesz jabłka i oczyścisz z gniazd nasiennych. Potem podlejesz niedużą ilością czerwonego wina i dodasz majeranku.

Zawiązywanie

Kolejna istotną czynnością jest zawiązywanie kaczki. Zwiąż ze sobą nogi na krzyż, aby nie wypadł farsz ze środka. Zazwyczaj już w sklepie kupujesz zawiązane za pomocą skóry kaczki. Jeżeli jej nie przetniesz, ani nie rozerwiesz, to możesz wykorzystać zamiast sznurka. Zawiązywane jest konieczne ze względów wizualnych. Taka rozjechana kaczka z dziurą pośrodku wywołuje dziwne skojarzenia. Nie wygląda apetycznie. Skrzydełka również powinny być związane ze sobą, bo odpadną podczas pieczenia.

Jak upiec kaczkę? – Techniki pieczenia

Pieczenie w całości

Najpopularniejszym sposobem jest pieczenie kaczki w całości. Bardzo ładnie wygląda okazała kaczuszka ze złocistą, przypieczoną skórką. Możesz użyć kilka sposobów pieczenia. Wybierz, który najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj o najważniejszej zasadzie – najpierw piecz pod przykryciem, a następnie bez przykrycia, aby przypiec i zarumienić skórkę. Czas pieczenia zależy od wielkości kaczki, ale zazwyczaj trwa to około 2-3 godzin. Uzbrój się zatem w cierpliwość. Zapewniam, że warto poczekać. Pieczona kaczka jest naprawdę wypasiona i rozpływa się w ustach (dosłownie). Proponuję:

Pieczenie w rękawie foliowym

Jeśli obawiasz się, że kaczka może wyjść zbyt sucha, spróbuj pieczenia w rękawie foliowym. Dzięki temu mięso pozostaje soczyste, a aromaty zamknięte wewnątrz rękawa. Pod koniec pieczenia warto otworzyć rękaw, aby skórka mogła się zrumienić. Ten sposób jest fajny pod względem tego, że nie musisz co chwilę doglądać kaczki. Jest zamknięta więc i tak nic nie zobaczysz :-). Jedynym problemem, jaki możesz napotkać jest to, że możesz mieć kłopot z zakupem takiej wielkości rękawa. Oczywiście są takie rozmiary w sprzedaży w sklepach, tylko nie wiadomo czy akurat w Twoim. Przed planowaniem pieczenia zainteresuj się tym tematem.

Pieczenie w brytfannie

Kaczka upieczona w brytfannie z dodatkiem warzyw i owoców to prawdziwa uczta dla Twojego smaku. Możesz dodatkowo dodać jabłka, pomarańcze, cebulę czy marchewkę nadadzą mięsu wyjątkowego smaku i aromatu. Pamiętaj, aby regularnie podlewać kaczkę powstałym sosem. Brytfankę możesz umieścić w piekarniku lub dusić kaczkę na małym gazie pod przykryciem.

Pieczenie w naczyniu żaroodpornym lub na blasze

Jeśli masz odpowiedniej wielkości naczynie żaroodporne, to możesz w nim upiec kaczkę. Najlepiej, jakby pasowała przykrywka. Jednak, gdy kaczka wystaje to zawsze możesz przykryć filią aluminiową i dopasować obrzeża. W ten sam sposób odbywa pieczenie na zwykłej blaszce, wystarczy przykryć folią.

Sprawdź czy się upiekła

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy kaczka jest gotowa, jest użycie termometru kuchennego. Mięso powinno osiągnąć temperaturę około 75 stopni Celsjusza. Możesz też nakłuć kaczkę – jeśli wypływający sok jest klarowny, a nie różowy, kaczka jest gotowa. Ja używam zawsze patyka do szaszłyka. Kończę pieczenie, jak kaczka jest super miękka, a patyk wchodzi jak w masło. Dla mnie takie mięso jest najsmaczniejsze, gdyż rozpływa się w ustach.

Podawanie

Najprostszym sposobem na podanie kaczki jest podanie jej do stołu razem z naczyniem żaroodpornym lub brytfanką. Jeśli pieczesz na blaszce to musisz przełożyć na duży talerz lub półmisek. Możesz również pokroić kaczkę na części i podać każdemu ulubioną cześć na osobnym talerzu. Jednak piękna i okazała kaczucha powinna zostać podana w całości, aby zrobiła wrażenie.

Jak Upiec kaczkę? Blog Kulinarny Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

Jak upiec kaczkę?

FOOD AND TRAVELS foodandtravels.eu

Dekoracja

Oczywiście dekoracja to podstawa. Możesz użyć liści sałaty dekoracyjnej, trochę natki, a także kilka pomidorków koktajlowych. Jeśli jednak podejdziesz bardziej ambitniej do tematu, to przygotuj fajniejsze dekoracje. Jak klikniesz w link, to zobaczysz moje propozycje na zrobienie fajnych i prostych dekoracji – https://foodandtravels.eu/dekoracje-z-pora/

Koniecznie sprawdź ten przepis

https://foodandtravels.eu/kaczka-pieczona-po-staropolsku/

Jak upiec kaczkę? – Daj znać jak Ci wyszło!

Mam nadzieję, że teraz pieczenie kaczki nie wydaje się już takie trudne. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość i dbałość o detale. Życzę Ci powodzenia i smacznego! Jeśli masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, śmiało pisz w komentarzach. Czekam na Twoje relacje z kulinarnych podbojów! Zajrzyj na media społecznościowe.

Michał M. – Twój Szef Kuchni.

Obserwujcie Mnie w Mediach Społecznościowych

Codziennie nowe przepisy i filmy z kuchennymi inspiracjami. Obserwujcie mnie w mediach społecznościowych i dołączcie do naszej kulinarnej społeczności. Bądźcie częścią czegoś pysznego! Zyskacie dostęp do wyjątkowych i unikalnych wskazówek kulinarnych. Tego nie możecie przegapić!

YouTubehttps://www.youtube.com/@FoodAndTravels_eu

Facebook FanPagehttps://www.facebook.com/BlogKulinarny

TikTok https://www.tiktok.com/@foodandtravels.eu

Instagram https://www.instagram.com/food_and_travels.eu/

Sprawdźcie Również Inne Moje Przepisy i Artykuły

Jak upiec kaczkę?