Jak Usmażyć Soczystego Kurczaka?

Witajcie drodzy czytelnicy! Chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami, a także poradami dotyczącymi idealnego przygotowania mięsa z kurczaka. Często zdarza się, że piersi są nie tylko suche, ale również twarde po usmażeniu. Jednak mam na to kilka sprawdzonych sposobów i z przyjemnością się nimi z Wami podzielę. Przeczytajcie do końca, aby się wszystkiego dowiedzieć.

Jak usmażyć soczystego kurczaka

Jak Usmażyć Soczystego Kurczaka?

1. Wybierz odpowiednie kawałki mięsa

Jeśli używacie piersi, uważajcie, aby ich nie przesmażyć, ponieważ mogą szybko stać się suche. Podczas długiego smażenia wyparowuje woda z mięsa i pozbawiacie je soczystości. Wybierzcie również odpowiedniej jakości mięso. Często zdarza się, że filety z kurczaka są twarde, jak gdyby były przesadnie nastrzykiwane. Mięso powinno być miękkie, a także wyglądać apetycznie.

2. Marynowanie kurczaka

Przed smażeniem zamarynujcie kurczaka w mieszance oleju, przypraw lub kwaśnych składników (np. jogurt, maślanka, sok z cytryny). Kwaśne składniki pomagają zmiękczyć mięso, a olej i przyprawy dodają smaku i pomagają zachować soczystość.

3. Temperatura smażenia

Zacznijcie smażenie umieszczając mięso na rozgrzanym tłuszczu. Nie kładźcie na zimnym oleju. Średnia temperatura smażenia jest najlepsza, aby mięso mogło równomiernie dojść w środku. Obracajcie kilkakrotnie na patelni. Dzięki temu zachowacie soczystość. Użyjcie termometru kuchennego. Pomoże on Wam kontrolować temperaturę mięsa, które powinno osiągnąć wewnętrzną temperaturę około 70°C.

4. Nie przepełniaj patelni

Smażcie kurczaka w małych partiach, aby uniknąć zbytniego obniżenia temperatury oleju. Przepełniona patelnia powoduje, że temperatura oleju spada. Prowadzi to również do duszenia zamiast smażenia. Kurczak staje się mniej chrupiący i mniej soczysty.

Jak usmażyć soczystego kurczaka

5. Odpowiednia ilość tłuszczu

Aby mięso powinno być idealnie soczyste, powinno być do połowy zanurzone w tłuszczu. Jeżeli używacie bardzo małej ilości to mięso będzie smażone jak na blasze. Nie martwcie się o to, że będzie nasiąknięte olejem, ponieważ kurczak go nie wypije. Zawsze możesz umieścić na ręczniku papierowym do odsączenia.

6. Odpoczynek po smażeniu

Po usmażeniu pozwól kurczakowi odpocząć przez kilka minut na talerzu pokrytym ręcznikiem papierowym. To pozwala sokom równomiernie się rozprowadzić w mięsie, co sprawia, że kurczak będzie bardziej soczysty.

7. Patelnia o grubym dnie

Używajcie patelni o grubym dnie, która dobrze utrzymuje i równo rozprowadza ciepło. Taka patelnia zapobiega także przypalaniu kurczaka, jak również pozwala uzyskać równomiernie usmażone kawałki.

8. Nakłuwanie widelcem

Jeżeli macie zamiar smażyć całą pierś, powinniście także ją solidnie ponakłuwać widelcem. Spowoduje to, że temperatura przeniknie do wnętrza mięsa i je usmaży w środku. Większe kawałki smażą się długo i bez nakłucia czas smażenia jest dłuższy i więcej wyparuje wody. Traci również wtedy soczystość.

9. Nacinanie

Kolejną dobrą praktyką jest nacinanie mięsa przed smażeniem. Podobnie jak nakłuwanie spowoduje, że szybciej się usmaży. Możecie również uzyskać lepszy smak, gdy natrzecie nacięcia przyprawami lub marynatą.

Sprawdźcie także kanał YouTube Szefa kuchni

Zapraszam Was do oglądania moich filmów na YouTubie. Często nagrywam i udostępniam wideo zza kulis pracy Szefa kuchni podczas przygotowań do eventów. Miłego oglądania. Kliknijcie w link do kanału – https://www.youtube.com/@FoodAndTravels_eu

https://www.youtube.com/shorts/lvbWb4oB5u0

Przeczytajcie również inne artykuły kulinarne

https://foodandtravels.eu/kuchnia-azjatycka/

https://foodandtravels.eu/jak-zrobic-idealny-rosol/

https://foodandtravels.eu/jak-zrobic-poledwiczki-wieprzowe/