KUCHNIA AZJATYCKA

Witam na blogu kulinarnym i podróżniczym FOOD AND TRAVELS

TAJEMNICE – KUCHNIA AZJATYCKA

Kuchnia azjatycka jest bardzo popularna na całym świecie. Wschodnie tradycje kulinarne oraz smaki wywodzące się z różnych krajów i regionów Azji oczarowały społeczeństwa zachodnie. Kuchnia azjatycka ma kulturę chińską, japońską, koreańską, tajską, indyjską, wietnamską oraz indonezyjską. Najbardziej charakterystyczne dania azjatyckie to sushi i sashimi (Japonia), pad thai i curry (Tajlandia), pho (Wietnam), bibimbap i kimchi (Korea), dan dan mian i hot pot (Chiny), nasi goreng i satay (Indonezja), a także wiele innych potraw z ryżu, makaronów, mięsa, warzyw oraz ryb. Bardzo popularne są różnego rodzaju pierożki. Oczywiście kolejnym urokiem dotyczącym konsumpcji potraw azjatyckich jest jedzenie pałeczkami.

SMAŻENIE W WOKU – KUCHNIA AZJATYCKA

Smażenie w woku to jedna z najpopularniejszych technik gotowania w kuchni azjatyckiej. Polega na smażeniu składników na bardzo gorącej patelni tzw. woku w niewielkiej ilości oleju. Samo gotowanie w woku określa się mianem stir fry, które dzięki krótkiemu czasowi smażenia nadaje potrawie chrupkości i charakterystycznego smaku. Taki sposób obróbki termicznej minimalizuje utratę składników odżywczych zawartych w produktach co czyni danie wartościowe odżywczo.

Aby uzyskać smaczne danie stir fry, należy najpierw mocno rozgrzać patelnię, wlać niewielką ilość oleju i dodać pokrojone mięso (wołowinę, wieprzowinę, kurczaka, kaczkę czy indyka). Podczas smażenia należy ciągle mieszać albo raczej energicznie podrzucać, aby się nie przypaliły z powodu bardzo wysokiej temperatury. Należy dodać przyprawy np. sos sojowy, imbir, czosnek, chili czy curry. Gdy mięso trochę się podsmaży można dodać pokrojone drobno warzywa, grzyby mun czy pędy bambusa.

Kuchnia Azjatycka
Blog Kulinarny i Podróżniczy
FoodAndTravels.eu

KUCHNIA AZJATYKA I JEJ PRZYPRAWY

PRZYPRAWA CURRY

Curry jest zanana na całym świecie lecz najszerzej wykorzystywana w kuchni azjatyckiej, szczególnie w kuchni indyjskiej, tajskiej i malezyjskiej. Jednak warto zauważyć, że curry może różnić się w zależności od regionu i stylu kuchni.

Indyjskie curry jest mieszanką różnych przypraw, takich jak kurkuma, kolendra, kmin, cynamon, kardamon, goździki, gałka muszkatołowa, pieprz cayenne, jak również imbir i czosnek. Mieszanka ta jest często używana do przygotowywania różnych dań curry, zarówno z mięsem, jak i bezmięsnych oraz formie pasty lub proszku.

Tajskie curry jest również charakterystyczne. Istnieją trzy główne rodzaje curry w Tajlandii: czerwone oraz zielone i żółte. Mieszanki przypraw curry zawierają składniki takie jak trawa cytrynowa, liście kaffir, galangal (rodzaj imbiru), kmin rzymski, kolendra, czosnek, cebula, chili, pastę krewetkową i mleczko kokosowe. Każdy rodzaj curry ma różne stopnie pikantności i smaki.

Malezyjskie curry również posiada swoje unikalne cechy. Często jest ono przygotowywane z pasty curry, która zawiera takie składniki jak kurkuma, kmin rzymski, kolendra, gałka muszkatołowa, cynamon, imbir, czosnek, cebula, chili, trawa cytrynowa i galangal. Curry malezyjskie jest często bogate w smaku i ma różne warianty, takie jak curry laksa i curry rendang.

Przyprawa curry nadaje potrawom bogaty smak, aromat i pikantność. Można ją używać do przygotowywania dań mięsnych, rybnych, wegetariańskich, zup, sosów i dań jednogarnkowych. Istnieje wiele różnych mieszanki curry dostępnych na rynku, ale można również przygotować własne mieszanki, dostosowując składniki do indywidualnych preferencji smakowych.

SOSY SOJOWE

Są to ciemne, gęste sosy o słonym smaku, które nadają potrawom pożądanego oryginalnego smaku i ciemnego koloru. Stosuje się je między innymi jako dodatek do sushi. Sosy sojowe są nieodłącznym składnikiem kuchni azjatyckiej i mają szerokie zastosowanie w różnych potrawach. Istnieje kilka popularnych rodzajów sosów sojowych używanych w kuchni orientalnej.

Sos sojowy jasny to najbardziej powszechny rodzaj sosu sojowego. Ma jasno-brązowy kolor i delikatny smak. Wykorzystywany jako podstawowy składnik wielu dań, sałatek, marynat i sosów.

Sos sojowy ciemny ma bardziej intensywny smak i zdecydowanie ciemniejszy kolor niż sos jasny. Jest często stosowany w daniach duszonych, gulaszach, marynatach mięsnych i zupach, dodając głębokości smaku i ciemniejszego odcienia potrawom.

Sos sojowy light to wersja sosu sojowego o obniżonej zawartości sodu. jest łagodniejszy i mniej słony niż tradycyjny sos sojowy. Jest często używany przez osoby, które chcą ograniczyć spożycie soli, ale wciąż cieszyć się smakiem sosu sojowego.

Sos sojowy ciężki (thick soy sauce) to gęsty sos sojowy, bardziej słodki i lepki w konsystencji. Stosowany jako składnik do marynat mięsnych, smażonych potraw i dodatek do dań jednogarnkowych, nadając im bogatszy smak i wygląd.

Sosy sojowe są nie tylko używane jako podstawowy składnik potraw, ale także jako dodatek do smakowania i polewania potraw przed podaniem. Są często stosowane w stir-fry, duszeniu, marynowaniu mięsa, przygotowywaniu sosów do dipów i jako składniki sosów do sushi czy sałatek. Sos sojowy jest wszechstronny i dodaje głębi smaku i aromatu do wielu azjatyckich dań.

OCET RYŻOWY

Niskokaloryczny i niskotłuszczowy, co czyni go wyjątkowym składnikiem zdrowej diety. Nadaje kwaśnego posmaku potrawom, posiada właściwości konserwujące i jest składnikiem używanym podczas marynowania np. imbiru. Jest przeznaczony do przygotowywania wielu potraw, takich jak sushi, sałatki, sosy, zupy i wok.

MLECZKO KOKOSOWE

Jest to płyn otrzymywany z miąższu kokosa. Ma lekko słodki smak i charakterystyczny aromat. Jest często stosowane w przygotowaniu orientalnych sosów oraz zup. Dodaje ono gładkości, kremowej konsystencji jak również delikatnego smaku. W kuchni tajskiej jest często używane do przygotowania zupy tom kha kai (zupa kokosowa z kurczakiem) oraz zupy curry. Służy jako składnik wielu deserów i dodaje się je do ryżu kleistego, budyniu czy lodów nadając jedwabnego smaku kokosa. Mleczko kokosowe jest popularnym składnikiem w azjatyckich napojach. Możesz je używać do przygotowywania koktajli, smoothie, napojów orzeźwiających i tradycyjnych napojów takich jak tajski orzeźwiający napój kokosowy o nazwie „nam keng sai”.

IMBIR

Jest jednym z głównych składników kuchni azjatyckiej, zwłaszcza w kuchni chińskiej, japońskiej, koreańskiej oraz tajskiej. Jest to korzeń posiadający lekko pikantny smak nadający potrawom charakterystycznego korzennego aromatu i pikantności. Bardzo popularny jest imbir marynowany, chociaż chętnie spożywany na surowo. Wykorzystaj go jako posiekany dodatek do sosów oraz szeregu dań – sałatek, zup, potraw z ryb czy różnorodnych daniach jednogarnkowych. Możesz go przetworzyć na pastę o szerokim zastosowaniu kulinarnym.

KOLENDRA

Zwana także cilantro, jest popularną przyprawą szeroko rozpowszechniona w kuchni azjatyckiej a zwłaszcza w indyjskiej, tajskiej oraz wietnamskiej. Ma delikatny smak i aromat, który możesz połączyć z cytrusami. Bogata w witaminy A, C i K, wapń, żelazo oraz błonnik. Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.Zastosuj w przygotowaniu wielu potraw oraz napojów, w tym soków i koktajli.

TRAWA CYTRYNOWA

Aromatyczna roślina ziołowa używana w kuchni azjatyckiej. Ma charakterystyczny cytrynowy smak i zapach nadający potrawom wyjątkowej świeżości oraz smaku. Jest składnikiem wielu deserów orientalnych oraz dodaje się ją do zup, curry, różnych dań mięsnych, rybnych czy sałatek. Możesz ją używać do sporządzenia marynat, sosów i odświeżających napojów. Cieszy się ogromną popularnością w Tajlandii, Wietnamie, jak również Indonezji. Uzyskasz doskonałe połączenie ze smakiem imbiru, czosnku, kolendry i chili.

CZOSNEK

To jedna z głównych przypraw kuchni azjatyckiej. Używany jako jedna z pierwszych przypraw, które są dodawane do gorącego woka podczas smażenia potraw. Drobno posiekany lub zgnieciony czosnek jest smażony wraz z innymi składnikami, takimi jak mięso, warzywa i sosy, dodając głęboki smak i aromat potrawom. Wykorzystuj go do przygotowania marynat, sosów (chili) czy zup (miso, ramen oraz curry). Nadaje azjatyckim daniom wyrazistości i głębokiego smaku. Czosnek jest nie tylko smaczny, ale także ma wiele korzyści zdrowotnych, gdyż. zawiera związki mające właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Kuchnia Azjatycka
Blog Kulinarny i Podróżniczy Szefa Kuchni
FoodAndTravels.eu

WIĘCEJ TEMATÓW SZEFA KUCHNI

https://foodandtravels.eu/blog-tematy-kulinarne/

https://foodandtravels.eu/blog-tematy-kulinarne/

VIDEO BLOG Szefa Kuchni – SUBSKRYBUJ, aby być na bieżąco

https://www.youtube.com/@FoodAndTravels_eu

OBSERWUJ INSTAGRAM SZEFA KUCHNI

https://www.instagram.com/food_and_travels.eu/