Śledzie w Oleju z Cebulką – To tradycyjna przystawka, która od lat cieszy się ogromną popularnością w polskiej kuchni. Stanowią nieodłączny element wielu uroczystości, w szczególności tych związanych z Bożym Narodzeniem, ale również innych rodzinnych spotkań i imprez.

Wyrazisty smak

Delikatnie słony śledź harmonijnie komponuje się z subtelną ostrością cebuli i aromatem oleju. Najczęściej używany jest olej rzepakowy lub słonecznikowy, które nie dominują nad naturalnym smakiem ryby, a jedynie go podkreślają. Cebula, zazwyczaj drobno pokrojona, dodaje całości wyrazistości sprawiając, że potrawa jest apetyczna.

Przygotuj z wyprzedzeniem

Śledzie w oleju z cebulką są często przygotowywane z wyprzedzeniem, co pozwala składnikom na wzajemne przenikanie się smakami. Dzięki temu danie nabiera głębi i staje się jeszcze bardziej aromatyczne. Można je podawać zarówno jako przystawkę, jak i część większego zestawu dań, w towarzystwie pieczywa, ziemniaków czy kiszonek.

Oprócz walorów smakowych, śledzie w oleju z cebulką mają także wartości odżywcze. Śledź jest bogatym źródłem kwasów omega-3.

Tradycja domowych spotkań

To klasyczne danie nie tylko cieszy podniebienie, ale także przywołuje wspomnienia domowych spotkań i tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jest symbolem prostoty i autentyczności polskiej kuchni, a jednocześnie dowodem na to, że najlepsze smaki często kryją się w najprostszych połączeniach.

Śledzie w Oleju z Cebulką Przepis

Składniki

  • Matjasy solone w zalewie – 1 opakowanie ok 450g
  • 3 białe cebule
  • Pół szklanki oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • Pieprz mielony
  • Mleko – 1 litr

Przygotowanie

  1. Wyciągnij śledzie z zalewy i mocz w litrze mleka przez 5 godzin, aby pozbyć się mocno słonego smaku.
  2. Wyciągnij śledzie na sito do odcieknięcia, a następnie pokrój w krótkie paseczki o grubości 2 cm. Przełóż do miski
  3. Pokrój cebulę w bardzo drobną kosteczkę i dodaj do śledzi.
  4. Wlej olej, dopraw pieprzem i wymieszaj.
  5. Odstaw do lodówki na jakiś czas, aby smaki się zbalansowały. Dopraw, jeśli jest to konieczne. Gotowe. Smacznego śledzika!

Kanał YouTube Szefa kuchni

Zapraszam na mój wideo blog na kanale YouTube. Często dodaję nowe filmy o tematyce kulinarnej. Dzielę się pomysłami na przygotowanie różnych potraw czy dekoracji. Gorąco zachęcam Cię do subskrybcji, aby niczego nie ominąć. Wystarczy, że klikniesz w link do YouTube, aby przejść na kanał – https://www.youtube.com/@FoodAndTravels_eu

https://www.youtube.com/watch?v=fvHTlyux2yU

Sprawdź również inne przepisy na śledzie

https://foodandtravels.eu/sledzie-w-smietanie/

https://foodandtravels.eu/sledzie-w-sosie-tatarskim/

https://foodandtravels.eu/tatar-ze-sledzia-po-wiejsku/

https://foodandtravels.eu/sledzie-po-sultansku/

https://foodandtravels.eu/koreczki-sledziowe/

https://foodandtravels.eu/koreczki-sledziowe-z-sosem-koperkowym/