JAK ZROBIĆ IDEALNY ROSÓŁ

Witam na blogu kulinarnym i podróżniczym FOOD AND TRAVELS

Przygotowanie idealnego rosołu wymaga czasu, cierpliwości i praktyki. Jednak z kilkoma wskazówkami każdy może go przyrządzić jak należy. Oto kilka przydatnych porad dotyczących techniki gotowania rosołu:

Jak Zrobić Idealny Rosół
Blog Kulinarny i Podróżniczy Szefa Kuchni
FoodAndTravels.eu

JAK ZROBIĆ IDEALNY ROSÓŁ

ODPOWIEDNI GARNEK

Użyj odpowiedniego garnka najlepiej wysokiego i węższego. Musi być na tyle duży, aby całość mięsa była zalana wodą i zbyt dużo nie wystawało. Rosół należy gotować bez przykrycia więc pokrywka jest niepotrzebna.

JAKIE MIĘSO

Najlepiej jest mieszać ze sobą różne gatunki mięsa np. indyka z kaczką, kurczaka z wołowiną czy kurczaka ze skrzydłem indyka i żeberkami wieprzowymi. Dobrze jest, gdy mięso zawiera kość. Z wołowiny polecam szponder, gdyż jest odpowiednio tłusty i posiada właśnie kość. Najlepiej jest przeznaczyć 1 kg mięsa na 2,5 litra wody (gotowego rosołu wyjdzie trochę mniej ponieważ podczas kilka godzinnego gotowania wyparuje pewna ilość wody). Jeżeli istnieje taka możliwość najlepiej jest użyć kury swojskiej z domowego gospodarstwa ponieważ jest ona mięsem najwyższej jakości, które można przeznaczyć na rosół. W niektórych sklepach można kupić „kurę mięsną”, która jest znacznie droższa lecz bardzo zbliżona do kury z chowu domowego. Taką kurę należy przekłuwać szpikulcem lub wykałaczką, aby wydobyć z niej maksimum smaku i składników odżywczych oraz aby opadła na dno. Uwaga podczas przekłuwania soki z mięsa tryskają strumieniami więc należy zrobić to umiejętnie.

WARZYWA

Oprócz mięsa, warzywa są kluczowe dla smaku rosołu i bez nich rosół będzie jedynie zwykłym wywarem do ugotowania jakiejś zupy np. pomidorówki – oczywiście tego nie chcemy. Użyj marchewkę, pietruszkę korzeń, seler, por, cebulę, ziele angielskie, kilka gałązek natki pietruszki, ząbki świeżego czosnku oraz liść laurowy. Niektórzy używają świeży liść magi zerwany z własnego ogródka – podobno to super dodatek ale nigdy go nie próbowałem. Bardzo ważne jest, aby cebula była przypalona na ogniu i to bardzo mocno na czarno. Wtedy rosół będzie miał odpowiedni kolor i pożądaną nutkę smaku. Nie przesadź jednak ilością warzyw ponieważ rosół będzie smakować bardziej jak wywar warzywny a nie rosół mięsny. Zbyt duża ilość marchewki powoduje, że rosół będzie słodki.

GOTOWANIE

Czas gotowania idealnego rosołu to ok 5-6 godzin. Zaczynamy gotować od zimnej wody. Zależy nam, aby wyciągnąć z mięsa wszystkie smaki aż do szpiku kości – dosłownie. Najlepiej jest zacząć gotowanie tylko z samym mięsem i solą na małym ogniu nie doprowadzając do wrzenia. Po niedługim czasie około 1 godziny należy zebrać szumowiny za pomocą łyżki cedzakowej, sitka lub chochelki. Dopiero wtedy dodać resztę składników – warzyw i przypraw (soli i pieprzu). W trakcie gotowania należy kilkakrotnie ściągać szumowiny, aby rosół pozostał klarowny. Jeżeli zapomnisz o szumowinach możesz dodać trochę zimnej wody, aby obniżyć temperaturę i szumowiny opadną na dno garnka.

NIE ZAGOTUJ

Rosołu nie wolno zagotować ponieważ traci swój smak i klarowność. Po zagotowaniu traci barwę i wygląda jak wywar na pomidorówkę. Rosół powinien „pyrkać” – puszczać małe bąbelki. Jednak jeżeli zdarzy się zagotować to nic straconego bo można go jeszcze uratować. Wystarczy całkiem wyłączyć palnik i pozostawisz na 20 minut. Powinien zyskać swoją rosołową barwę i można kontynuować powolne gotowanie.

CEDZENIE

Gdy upłynie wyczekiwane 5- 6 godzin gotowania rosołu należy wyciągnąć wszystkie warzywa oraz mięso a następnie przecedzić przez sito. Nie należy zostawiać zawartości ponieważ rosół zrobi się słodki od warzyw i bardzo mało klarowny.

CHŁODZENIE

Jeżeli zamierzasz podawać rosół w późniejszym czasie np. na drugi dzień to należy go szybko schłodzić. Najlepszym sposobem w okresie zimowym jest wystawienie na balkon czy włożenie garnka w śnieg. Można również zostawić bez pokrywki przy uchylonym oknie na parapecie wewnętrznym. Lepiej nie wystawiać na parapet zewnętrzny, aby garnek nie spadł przechodniowi na głowę. W lato można wsadzić garnek z rosołem bez pokrywki do zatkanego korkiem zlewu zalanego zimną wodą. Rosół może się łatwo popsuć. Powody – nie wystudzenie oraz jeżeli chlapnie się choćby jedną kroplą surowej wody albo wrzuci jakiś „paproch”. Bakterie szybko się rozwijają i powodują popsucie.

PODAWANIE

Oczywiście tradycyjnie rosół najlepiej podawać z makaronem chociaż wiele osób preferuje lane kluski, ziemniaki czy bukiet warzyw.

Ciesz się smakiem domowego rosołu. Przepis na rosół z kaczki i indyka znajdziesz w na moim blogu. Jak zrobić idealny rosół – Kliknij w link https://foodandtravels.eu/rosol-z-kaczki-i-indyka/

ROSÓŁ Z KACZKI I INDYKA

Jak Zrobić Idealny Rosół
Blog Kulinarny i Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

ZAPRASZAM NA VIDEO BLOG SZEFA KUCHNI

https://www.youtube.com/@FoodAndTravels_eu