ROSÓŁ Z KACZKI I INDYKA

Witam na blogu kulinarnym i podróżniczym FOOD AND TRAVELS

ROSÓŁ JEST NAJBARDZIEJ ROZPOZNAWALNYM SYMBOLEM KUCHNI POLSKIEJ

Jedną z najwyśmienitszych i najbardziej tradycyjnych polskich zup jest oczywiście rosół. To klasyczne danie, które ma swoje miejsce w sercach wielu Polaków. Dziś chciałbym Was przekonać, że przygotowanie domowego rosołku to sposób na odkrywanie prawdziwego smaku i aromatu tradycyjnej kuchni. Rosół jest ważnym i najbardziej rozpoznawalnym symbolem polskiej kuchni. To wyjątkowo aromatyczne danie, które rozgrzewa duszę i dodaje energii. Jeśli kiedykolwiek czuliście zapach świeżo gotującego się rosołu wiecie jak niezwykłe uczucie wywołuje ono w waszych zmysłach. To zapach dzieciństwa, rodzinnych spotkań i wspólnego niedzielnego biesiadowania.

SKUŚ SIĘ NA UGOTOWANIE ROSOŁU

Kiedy po raz pierwszy skusicie się na ugotowanie własnego rosołu, doświadczycie prawdziwego kulinarnego rytuału. Poczynając od starannego wyboru najlepszych składników, po precyzyjne długo gotowanie na małym ogniu, każdy krok będzie wywoływał uczucie radości i podekscytowania. Przygotowanie rosołu to również chwila, w której można odczuć silne powiązanie z polskimi tradycjami kulinarnej gościnności. Podczas gotowania rosołu w domu wypełnia się nie tylko kuchnia aromatem, ale także atmosfera oczekiwania na spotkanie z bliskimi. Gotowanie rosołu to moment, w którym możemy przekazać tę tradycję kolejnym pokoleniom.

PRZEPIS NA SMACZNY I AROMATYCZNY ROSÓŁ

A teraz zachęcam Was do wypróbowania autorskiego przepisu na wyjątkowy rosół. Ten przepis jest niezwykle prosty do wykonania, ale daje niesamowity efekt – smaczny i aromatyczny rosół, którym zachwycicie swoich bliskich. Pozwólcie sobie na podróż w głąb polskiej kuchni. Cieszcie się smakiem, aromatem i atmosferą, jaką stworzycie w swoim domu podczas gotowania tego wyjątkowego dania. Przepis na rosół z kaczki i indyka znajdziecie poniżej. Niech ten tradycyjny polski rosół stanie się częścią Waszych kulinarnych przygód i niezapomnianych chwil spędzonych przy stole. Smacznego!

PRZEPIS NA ROSÓŁ Z KACZKI I INDYKA

SKŁADNIKI:
 1. Kaczka – 1/4 tuszki (porcja kulinarna/rosołowa z kaczki) – ok. 0,5 kg
 2. Skrzydła z indyka (porcja rosołowa z indyka) – ok. 0,5 kg
 3. Wołowina z kością (szponder / porcja rosołowa wołowa) – ok. 0,3 kg
 4. Cebula biała – 2 sztuki
 5. Marchewka – 2 nieduże sztuki
 6. Seler – 1/2 średniej sztuki
 7. Pietruszka korzeń – 2 mniejsze sztuki
 8. Czosnek – 4 ząbki
 9. natka pietruszki – 1/2 pęczka
 10. Sól – do smaku
 11. Pieprz mielony – do smaku
 12. Makaron nitki – 250g
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
 • Opłucz mięso pod bieżącą zimną wodą
 • Obierz wszystkie warzywa i umyj
 • Cebule przekrój na pół i podpiecz na ogniu by była lekko przypalona – nadaje to lepszego smaku
 • Wybierz garnek odpowiedniej wielkości i nalej 4,5 litra wody
 • Dodaj obrane warzywa, mięso oraz gałązki natki pietruszki (połowę pęczka)
 • Dopraw solą
 • Ogrzewaj na małym ogniu przez ok. 4 godziny na pograniczu gotowania i nie doprowadź do zagotowania, gdyż rosół traci smak oraz staje się zwykłym wywarem daleko odbiegającym od rosołu. Rosół powinien „pyrkać”. Jeżeli już zdarzy Ci się zagotować wyłącz płomień całkowicie na pół godziny i kontynuuj „pyrkanie” – powinno to rozwiązać problem.
 • Podczas przygotowania rosołu kilkakrotnie zbierz szum zbierający się na powierzchni za pomocą łyżki szumówki, sitka lub chochelki
 • Dolewaj systematycznie wody zagotowanej wody z czajnika, gdy wyparuje
 • Po 4 godzinach, gdy rosół będzie gotowy, powinieneś przecedzić rosół do innego suchego garnka, aby był klarowny i doprawić do smaku sola oraz pieprzem. Jeżeli tego nie zrobisz rosół będzie po prostu mniej oczyszczony i „coś” będzie w nim pływać.
 • Podawaj z makaronem nitki ugotowanym zgodnie z zaleceniami na opakowaniu oraz posiekaną marchewką z rosołu i natką

Rosół z kaczki i indyka. Zupy. www.foodandtravels.eu Blog Kulinarny