Bieszczady Bukowe Berdo – Łatwy szlak na rodzinny wypad w góry z dziećmi.

  1. Jak dojechać na Bukowe Berdo?
  2. Gdzie zaparkować samochód?
  3. Noclegi przy szlaku.
  4. Gdzie jest wejście na szlak?
  5. Ile kosztuje wejście na szlak?
  6. Jak długo się idzie na Bukowe Berdo?
  7. Widoki na szlaku na całe Bieszczady.
  8. Bieszczadzki Park Narodowy.

BIESZCZADY BUKOWE BERDO

JAK DOJECHAĆ NA BUKOWE BERDO?

Aby dojechać na Bukowe Berdo kierujcie się do miejscowości Muczne. Jest to nieduża wieś leżąca tuż przy szlaku. Wpiszcie w nawigacji Leśnictwo Muczne i powinna wskazać Wam drogę pod sam budynek w pobliżu wejścia na szlak.

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu
FOOD AND TRAVELS

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

GDZIE ZAPARKOWAĆ SAMOCHÓD?

Nie ma najmniejszego problemu, abyście zaparkowali samochód. Są dwa parkingi. Jeden z nich, ten bliżej szlaku, znajduje się przy Leśnictwie w Mucznem. Jeżeli nie ma wolnych miejsc parkingowych musicie się cofnąć i zaparkować na drugim parkingu jakieś 500 – 800 metrów wcześniej (w stronę Leska). Ten drugi jest zdecydowanie większy, auto jest zaparkowane pod drzewami w cieniu i na parkingu stoi Toi Toi. Jeżeli oba parkingi będą zapełnione zawsze możecie zaparkować wzdłuż drogi, gdzie jest mnóstwo miejsca.

NOCLEGI PRZY SZLAKU

CPL MUCZNE

Pierwszym miejscem najbardziej rozpoznawalnym i polecanym przy szlaku na Bukowe Berdo jest Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Jest to ośrodek wypoczynkowy w standardzie nowoczesnego hotelu z restauracją, placem zabaw i parkingiem, o którym wspominałem wcześniej.

Poniżej zamieściłem kilka linków, abyście mogli lepiej poznać to miejsce:

Lasy Bieszczadzkie https://lasybieszczadzkie.pl/

Booking https://www.booking.com/hotel/pl/centrum-promocji-lesnictwa-w-mucznem.pl.html?aid=311097&label=centrum-promocji-lesnictwa-w-mucznem-reAscjGdURGpbvlhooZr6wS511486804497%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap%3Aneg%3Afi%3Atikwd-486134541303%3Alp1011463%3Ali%3Adec%3Adm%3Appccp%3DUmFuZG9tSVYkc2RlIyh9YavywThF4buZtMEeOgSC-o4&sid=fcad76c6469a7ee7d9a541d42d5e03ab&dest_id=-514791;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=0;hapos=1;hpos=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0;room1=A%2CA;sb_price_type=total;sr_order=popularity;srepoch=1700478003;srpvid=42c04d526aec00ba;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl

Facebook https://www.facebook.com/centrumpromocjilesnictwa/

SIEDLISKO CARPATHIA

Carpathia oferuje 30 miejsc noclegowych w wyposażonych pokojach oraz apartamentach. W siedlisku znajduje się karczma, w której macie możliwość wykupienia całodziennego wyżywienia. Wewnątrz znajduje się sklep co sprawia, że to miejsce pełne komfortu dla gości. Dowiecie się więcej w linku https://www.muczne.com.pl/

GDZIE JEST WEJŚCIE NA SZLAK?

Aby wejść na szlak powinniście się kierować do Punktu informacyjno – kasowego w Mucznem. Drogowskazy na szlak sa rozmieszczone przy głównej drodze więc nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem drogi. W tym miejscu kupicie bilety upoważniające do wejścia na szlak. Możecie tu zakupić bieszczadzkie pamiątki, których jest ogromny wybór od magnesów na lodówkę przez koszulki, kubki i gadżety z górskimi wizerunkami. Sympatyczna Pani informuje, aby włączyć roaming lub tryb samolotowy w telefonach z powodu naliczania bardzo wysokich opłat za korzystanie z ukraińskich sieci komórkowych na szlaku. Za punktem informacyjnym znajduje się Toi Toi i zachęcam do skorzystania, gdyż na szlaku nie ma toalety i nie wolno schodzić ze szlaku m.in. ze względów bezpieczeństwa.

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu FOOD AND TRAVELS

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

ILE KOSZTUJE WEJŚCIE NA SZLAK?

Wstęp na szlak na Bukowe Berdo jest płatny. Jest to nieduża kwota związana z obsługą szlaku. Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego obowiązuje cennik wejścia na szlaki w całym parku. Szczegóły w linku https://bdpn-m.eparki.pl/uploads/parki_informacje_m_bdpn_pl.pdf

JAK DŁUGO SIĘ IDZIE NA BUKOWE BERDO?

Wejście na Bukowe Berdo trwa około 4 godziny w zależności od indywidualnych możliwości górskiego wędrowca, ilości i długości odpoczynków oraz od warunków pogodowych na szlaku. Zaznaczam, że drogowskazy pokazują czas w jakim dojdziecie jednak jest to nieco mylące. Na pierwszym znaku widocznym na jednym z powyższych fotografii jest czas 1h 15 min lecz do punktu na szlaku, który w rzeczywistości nie jest właściwym szczytem. Wskazana jest wysokość 1201 m.n.p.m, gdzie znajduje się kolejny znak (nie szczyt) na rozdrożu szlaków. Pokazuje, że na Bukowe Berdo powinniście zajść za 1 h na wysokość 1313 m.n.p.m.

Początek wędrówki zaczyna się spokojnie pod niezbyt stromą górkę prowadzącą do lasu. Jednak z czasem szlak zaczyna być coraz bardziej stromy, wyboisty, wyłożony kamieniami oraz wystają korzenie drzew. Mimo tego uważam, że nie jest to trudny szlak i polecam go na rodzinny wypad w góry z dziećmi. Po drodze są miejsca, gdzie możecie chwilę odpocząć i usiąść na ławce. Pierwsza część wędrówki wiedzie przez las co zdecydowanie sprzyja wchodzącym w upalny dzień. Szlak na szczytach jest odsłonięty i będziecie bardziej podatni na warunki pogodowe – na upał jak i na brzydką pogodę. Weźcie ze sobą większą ilość wody.

Na szlaku rewelacyjnie smakuje leszek free!

WIDOKI NA SZLAKU NA CAŁE BIESZCZADY

W sercu Bieszczad, gdzie przyroda ukazuje swoje najpiękniejsze oblicze, otwiera się piękny świat górskich szlaków. Jednym z najbardziej malowniczych jest szlak na Bukowe Berdo, oferujący niezapomniane widoki na ukraińską stronę gór oraz rozległe szczyty, w tym Tarnicę – najwyższy szczyt Bieszczad. Przechodząc przez ten szlak, zanurzamy się w dzikiej przyrodzie i zachwycamy się niepowtarzalnym krajobrazem. Nie potrafię opisać tyle piękna za pomocą tekstu więc zapraszam do obejrzenia zdjęć wartych więcej niż tysiąc słów.

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

BIESZCZADZKI PARK NARODOWY

Serwis internetowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego – https://www.bdpn.pl/index.php

Idąc szlakiem na Bukowe Berdo wkroczycie do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zostaniecie poinformowani o tym widocznym znakiem. Od tego momentu jesteście zobowiązani do przestrzegania zasad obowiązujących w Parku i nie możecie schodzić ze szlaku. Odczujecie, że przebywacie w „dzikim” miejscu. Przez myśli przechodzi wataha wilków oraz niedźwiedzie. Możecie usłyszeć dookoła dźwięki chodzących zwierząt, pękające gałęzie i ptaki. Poczucie bliskości z naturą jest niesamowite.

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

Bieszczadzki Park Narodowy jest zwany królestwem rysia, który jest symbolem znajdującym się w logo Parku. Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się na temat rysiów w Bieszczadach koniecznie to przeczytajcie – https://www.bdpn.pl/dokumenty/Bieszczadzki-pdfA.pdf. Ponad to w Bieszczadach żyje do 100 osobników niedźwiedzi brunatnych oraz do 300 wilków.

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

Bieszczady Bukowe Berdo Blog Podróżniczy Szefa Kuchni FoodAndTravels.eu

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA BUKOWE BERDO

BIESZCZADY BUKOWE BERDO

Zapraszam do odwiedzenia mojego vloga kulinarnego i podróżniczego na YouTube. Znajdziecie mnóstwo przepisów na smaczne dania oraz relacje podróży m.in. z Bułgarii, Grecji oraz innych pięknych miejsc. Kliknijcie w link: https://www.youtube.com/@FoodAndTravels_eu

https://www.youtube.com/watch?v=YdLBFVF7kSM&list=PLulVsXpcaMdA8OQTiYaSFVRKEmc_5iMNf&index=7

https://www.youtube.com/watch?v=FKw005UCQBo&list=PLulVsXpcaMdA8OQTiYaSFVRKEmc_5iMNf&index=6

WIRTUALNA WYCIECZKA PO BIESZCZADACH

Zapraszam Was na wirtualną wycieczkę po Bieszczadach. Znalazłem w internecie fajną stronę, na której możecie bardziej przybliżyć się do tego pięknego miejsca. W zasadzie to nie dotyczy Bukowego Berda, które opisałem na blogu lecz innych części Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Możecie obejrzeć Smerek, Połoninę Wetlińską oraz Brzegi Górne. W ramach dodatkowej atrakcji przekazuję link w ręce moich drogich czytelników – Have Fun! – https://zpe.gov.pl/a/wirtualna-wycieczka-bieszczady/D1FBli9lc

Dodatkowo zachęcam, abyście obejrzeli kolejny wirtualny spacer Nadleśnictwa Gminy Cisna – http://www.nadlesnictwocisna.fotomediaart.pl/#/pano_bie_cisna_wolosan_zima_lowres_d_1234/

Zapraszam do eksplorowania mojego bloga. Polecam Wam moje relacje z podróży.

Bieszczady Solina

https://foodandtravels.eu/bieszczady-solina/

LAGUNA BALOS – RAJ W GRECJI

https://foodandtravels.eu/laguna-balos-raj-w-grecji/

ZŁOTE PIASKI – BUŁGARIA

https://foodandtravels.eu/zlote-piaski-bulgaria/