Jak Schudnąć ? – Witam Cię drogi czytelniku! Poruszam temat odchudzania, ponieważ jest on bardzo ważny dla wielu z nas.

Motywacja

Żeby schudnąć powinieneś / powinnaś się właściwie zmotywować. Musisz jasno określić cel, jaki masz zamiar finalnie osiągnąć i do niego konsekwentnie dążyć. Jeśli masz zamiar zrzucić zaledwie kilka kilogramów to sprawa jest prosta. Wyznacz cel, że chcę schudnąć np. 5 kg. I do roboty. Tak, wystarczy jedynie podjąć decyzję, że to zaczyna się tu i teraz. To najważniejszy punkt Twojego odchudzania – podjęcie decyzji o rozpoczęciu! Przeczytaj cały artykuł, aby dowiedzieć się jak najwięcej o sposobie odchudzania. To z pewnością ułatwi Ci zadanie. Powodzenia.

Jeżeli natomiast jesteś osobą otyłą, która powinna się pozbyć kilkunastu lub kilkudziesięciu kilo, masz znacznie większe wyzwanie. Trudno sobie samemu powiedzieć, że teraz schudnę np. 30 kg. No trudne, ale jeśli jesteś osobą z taką otyłością, że musisz tyle zrzucić, to walcz o siebie. Swój cel podziel na etapy, że chudniesz po kolei – najpierw 5 potem 10 kilo, 15 itd. Nie musisz się spieszyć, wszystko w Twoim tempie. Fakt, że zaczynasz cokolwiek ze sobą robić i się ruszysz z postanowieniem schudnięcia zasługuje na uznanie.

Jak Schudnąć? Odchudzanie, Zdrowe Odżywianie FoodAndTravels.eu Blog Kulinarny i Podróżniczy Szefa Kuchni

Otyłość To Choroba – Jak Schudnąć?

Osoby otyłe są chore. Ponad to z powodu otyłości nabywa się znacznie więcej chorób towarzyszących. Jeżeli nic ze sobą nie zrobisz to możesz mieć bardzo trudne życie. Zmotywuj się do działania. Przeczytaj wszystko uważnie do końca, bo może nawet nie zdajesz sobie sprawy ze złych scenariuszów, jakie mogą zagościć w Twoim życiu z powodu otyłości. U innych się już wydarzyły bo nie zareagowali. Przeczytaj i przemyśl poniższe przykłady:

 1. Wyobraź sobie, że wysiadają Ci stawy w kolanach i nie możesz chodzić do pracy. W tak obciążonym ciele męczysz się i przestajesz być wydajnym pracownikiem w oczach pracodawcy. Może chcieć Cię wymienić, nie mówiąc wprost z jakiego powodu. Kolejny pracodawca może nie chcieć Cię zwyczajnie przyjąć do nowej pracy z uwagi na obciążenie, jakie na sobie nosisz – bo będziesz zmęczony i niewydajny.
 2. A jak wysiądzie Ci serce bo nie nadąży pompować takiej ilości krwi do tak wielu tkanek. Pomyśl, jaki skutek dla Twojego życia może mieć sytuacja zawałowa. Osoby z otyłością w młodszym wieku dostają zawału. Co na to Twoje dzieci? Powiesz im, że od teraz nie możesz już chodzić do pracy ze względu na stan zdrowia i muszą się pogodzić z biedą? Bo nie możesz już zarabiać jak do tej pory? Bo nie masz już możliwości spłacać kredytu mieszkaniowego i komornik zajmie dom? Bo nie potrafiłeś podjąć decyzji, by się zmotywować? Ta sytuacja zdarzyła się na prawdę u pewnej osoby więc to nie przelewki.
 3. Z wiekiem Twoja otyłość tylko się powiększy. W naturalny sposób metabolizm zwalnia a coraz bardziej zmęczone ciało odmawia aktywności fizycznej. Możesz doprowadzić się w starszym wieku do takiej otyłości, która przykuje Cię do fotela. Nie wyjdziesz z domu. Nie będziesz w stanie samodzielnie pójść do lekarza, wykąpać się lub przebrać ubrań. Taka kara dla Ciebie i rodziny, która musi Ci pomagać. Bo nie potrafiłeś / potrafiłaś podjąć decyzji o schudnięciu?

Pozytywny Motywator

Zacząłem od tych niemiłych scenariuszy, a teraz nadszedł czas na te dobre. Przeczytaj i wyciągnij wnioski:

 1. Ludzie, którzy znacząco schudli są szczęśliwsi niż dotychczas. Udało im się osiągnąć coś ważnego. Częściej się uśmiechają i są pozytywniej odbierani w towarzystwie.
 2. Bycie chudszym jest bardziej atrakcyjne.
 3. Bycie chudszym to oznacza bycie zdrowszym.
 4. Osoby z Twojego otoczenia będą patrzeć na Ciebie z poważaniem, że przeszedłeś / przeszłaś metamorfozę wyglądu.
 5. Chudsi ludzie mogą lepiej się ubrać, bo pasują na nich prawie wszystkie ciuchy w sklepach. Nie muszą nosić dużych rozmiarów bo inne uciskają.

Odchudzanie, Zdrowe Odżywianie
FoodAndTravels.eu Blog Kulinarny i Podróżniczy Szefa Kuchni

Jest jeszcze wiele innych dobrych powodów, aby zacząć się odchudzać. Jeżeli tu jesteś i czytasz ten tekst oznacza, że wiesz co dałoby Ci skuteczne odchudzanie. Trzymam za Ciebie kciuki!

Dowody, że Skuteczne Odchudzanie Istnieje

Zmotywuj się i podejmij decyzję o zmianie na lepsze. Jest wiele osób, które przeszły totalną metamorfozę. Z wielkich osób stały się wysportowane ze zgrabnymi sylwetkami. Nie wierzysz to sprawdź na własne oczy. Obejrzyj o osobach, które tego dokonały. Dobrze jest wiedzieć, że to dzieje się na prawdę. Nie chodzi o to, że koniecznie musisz stać się taką osobą. Chociaż było by fajnie. Są to jednak dowody świadczące o tym, że możliwe jest skuteczne odchudzanie. Motywujące!

https://www.youtube.com/results?search_query=dmitry.azovsky

Jak Schudnąć?

Ogólna Zasada Odchudzania

Aby schudnąć dostarcz organizmowi mniejszą ilość kalorii, niż potrzebuje do codziennego życia. Ważne jest jednak, abyś sprawdził/sprawdziła jaka jest podstawowa przemiana materii dla Twojego organizmu. Każdy człowiek potrzebuje dostarczyć sobie odpowiedniej dawki energii (kalorii) potrzebnej do pracy serca i innych narządów. Powinieneś użyć kalkulatora kalorycznego, który pozwoli Ci oszacować, ile kalorii powinieneś dostarczać z pożywieniem, aby schudnąć. Wszystko zależy od twojej płci, wzrostu, wagi, wysiłku fizycznego oraz wieku. Oto kalkulator online, na podstawie którego oszacowałem swoje zapotrzebowanie kaloryczne – https://musclepower.pl/Kalkulator-kalorii-cabout-pol-2448.html. Dzięki tej wiedzy możesz zacząć zdrowo schudnąć.

Skuteczna Metoda

Zazwyczaj otyłość jest spowodowana złymi nawykami żywieniowymi i głupimi wygodnymi przyzwyczajeniami. Jedzenie na wieczór to ogromny błąd. Możesz skorzystać z bardzo skutecznej metody. Zacznij jeść 2 razy dziennie na przykład o 11.00 i 17.00 a resztę czasu pij napoje, które nie zawierają kalorii. Oczywiście woda jest najlepsza, ale jeżeli nie masz ochoty tylko na nią to skorzystaj np z coli zero, lub innego napoju. Jest to bardzo skuteczny sposób odchudzania zaczerpnięty z diety Intermittent Fasting (post przerywany).

Na taki jeden posiłek przeznacz połowę kalorii, które przysługują Ci do spożycia według wyżej wymienionego kalkulatora. Jeżeli wyszło, że masz np. 1000 kalorii na 1 posiłek to całkiem przyzwoicie, możesz nawet dość dobrze zjeść. W zasadzie im mniej kalorii zjesz tym szybciej schudniesz, ale nie powinno się katować organizmu brakiem jedzenia, bo jeszcze nabędziesz jakiejś choroby. Znam osobę, która schudła 30kg w 2 miesiące na ciągłej głodówce pijąc mnóstwo napojów energetyczny i dorobiła się cukrzycy, która nie pozwala jej normalnie żyć.

Kalorie w Produktach

Na pierwszym miejscu wyeliminuj z diety produkty wysoko kaloryczne np. słodycze, pszenne pieczywo, ser żółty a zwłaszcza piwo. Jedno piwo ma aż 800 kcal a takie z sokiem prawie 1000. Lepiej zamiast jednego piwka lepiej coś zjeść, co mieści się w tym przedziale kalorycznym. Na etykietach produktów sklepowych znajdują się tabele z wartością kaloryczną na 100g. Musisz sobie dobrać produkty jakie lubisz lub jakie nadają się do jedzenia na diecie wedle Twoich gustów. Przygotuj sobie swoje własne menu. W internecie możesz znaleźć tabele z informacją ile kalorii znajduje się w danych produktach. Najlepiej jednak poświęcić czas na przegląd produktów w Twoim sklepie.

Jak Schudnąć? Odchudzanie, Zdrowe Odżywianie FoodAndTravels.eu Blog Kulinarny i Podróżniczy Szefa Kuchni

Szczególnie polecam:

 • Musli z jogurtem naturalnym. Mimo, że jest wysokokaloryczne na 100g to jednak 2 czubate łyżki ważą ok 30g, co z jogurtem 200g daje jakieś 300 kcal. Jest zdrowe, energetyczne i sycące wbrew pozorom.
 • Pomidory – zdrowe, 1 pomidor ma zaledwie około 30 kalorii. To super mało więc mozna zjeść większą ilość.
 • Ogórki – tak samo jak z pomidorami, mega mało kalorii na 100g. Można zjeść dużo.
 • Smoothie – w sklepach są dostępne gotowe napoje smoothie. Są w tubkach w formie przecieru lub wymieszane przeciery owocowe z jogurtem naturalnym (polecam bo super są w lidlu)
 • Twarożek chudy 250g z mlekiem 1,5% ma 250 kcal. Jak zjesz cały taki + smoothie + ogórka + pomidora + Musli z jogurtem to najesz się na diecie do syta.
 • Wafle kukurydziane zamiast kalorycznego pieczywa pszennego. Cała paczka ma 380 kcal. Spokojnie wystarczy na 4 posiłki w zestawie z innymi produktami. Zapycha.

Jak Schudnąć ?

Aktywność fizyczna

Nawet w kalkulatorze kalorii pada pytanie ile treningów robisz tygodniowo. No właśnie. Często bywa tak, że wcale. Że nie prowadzisz życia w ruchu, który jest niezbędny do spalania kalorii. Już ktoś mi powiedział, że brakuje mi w życiu sportu. I miał cholerną rację. Kupiłem 2 hantle oraz matę i zacząłem ćwiczyć. Sama obecność w domu przedmiotów służących do ćwiczeń jest bodźcem do działania, gdyż do czegoś zobowiązuje. Dodałem do tego zdrowe odżywianie, o którym pisałem wcześniej i schudłem 10 kg w 9 tygodni. Ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Bez problemu znajdziesz jakieś ćwiczenia w sieci, które Ci odpowiadają. Jednak najważniejsze jest to, aby wykonywać co najmniej 4 dobre treningi tygodniowo. Tak na prawdę najważniejsze jest to, że zaczniesz się ruszać i wykonywać jakiś trening. Z początku się nie przesilaj za bardzo bo zakwasy mogę Cię szybko zniechęcić. Powoli przyzwyczajaj się aktywności.

Jak Schudnąć? Odchudzanie, Zdrowe Odżywianie FoodAndTravels.eu Blog Kulinarny i Podróżniczy Szefa Kuchni

Jak Schudnąć? Odchudzanie, Zdrowe Odżywianie FoodAndTravels.eu Blog Kulinarny i Podróżniczy Szefa Kuchni

Suplementacja

Ważną kwestią podczas odchudzania jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Kluczowe jest zapewnienie konkretnego i porządnego zestawu witaminowego. Sam stosuję witaminy firmy Olimp, które są dostępne w sklepach sportowych np. Decathlonie lub w marketach za około 40 zł full komplet na wypasie – polecam. Cała tablica Mendelejewa. Jeżeli jesteś cięższą osobą i zamierzasz trenować to polecam kolagen. W aptekach jest dostępne wiele preparatów o nazwie zawierającą słowo Flex – coś tam – za cenę około 30-35 zł. Wzmocnienie przeciążonych stawów jest bardzo potrzebne podczas wzmożonych aktywnościach i przeciążeniach.

Odradzam stosowanie tabletek na odchudzanie, czy innych wymyślnych preparatów. Aby schudnąć należy spalić nadmierną tkankę tłuszczową. Bez aktywności fizycznej i odpowiedniego odżywiania jest to niemożliwe. Nie ma czegoś takiego, że zjesz jakąś tabletkę i schudniesz od leżenia. To jest bujda. Producenci takich suplementów chcą jedynie zarobić forsę na naiwnych. Widziałem ostatnio reklamę produktu ze slangiem w stylu – pij rano 5 kropli i schudniesz 5 kg w 2 tygodnie. Oczywiste jest to, że taki slang to kłamstwo.

Kontrolowanie Swojej Wagi

To dość ważny aspekt odchudzania. Osoby, które mocno przytyły najprawdopodobniej nie kontrolowały na bieżąco swojej masy ciała. Nagle po czasie okazało się, że przybyło kilogramów bez Twojej wiedzy. Proponuję, abyś zawsze się ważyła / ważył o tej samej porze dnia, najlepiej rano po przebudzeniu. Na początku sprawdź jaką masz wagę a następnie obserwuj postępy w odchudzaniu. To ważna informacja, która pozwoli Ci oszacować czy odchudzanie przebiega w prawidłowy sposób. Nie ma jednak sensu ważyć się każdego dnia, gdyż Twoja masa ciała może się różnić np. z powodu ilości wody w organizmie. Tak z dnia na dzień można nie zaobserwować wyraźnych efektów.

Wsparcie Online

Dobrym wsparciem jest znalezienie na YouTube kanału, na którym jakiś trener ćwiczy razem z Tobą. Dobrze jest mieć towarzysza do treningu. Moim wsparciem (dla mężczyzn) był kanał – https://www.youtube.com/@MrAlphaFit, a dla kobiet polecam pokrewny https://www.youtube.com/@alsquadstrefakobiet8077.

Wsparciem są również moje artykuły na blogu, zawierające mnóstwo przydatnych informacji o zdrowym odżywianiu sprzyjającemu odchudzaniu – https://foodandtravels.eu/blog-tematy-kulinarne/

Ponad to na FoodAndTravels.eu znajdziesz pełno przepisów, które pomogą zdrowiej się odżywiać. Przeglądnij blog dokładniej i wybierz coś dla siebie – https://foodandtravels.eu/przepisy-kulinarne/

Licznik Kroków

Proponuję zainstalowanie aplikacji w telefonie – licznika kroków. Będzie on Twoim partnerem zdrowotnym, który pokazuje i odzwierciedla ilość Twojego ruchu w ciągu dnia. Musisz mieć rozeznanie jak wygląda dzienna aktywność. Koniecznie dobrze skonfiguruj ustawienia. Wpisz wiek, wagę, wzrost i długość kroków, aby dobrze liczył kroki i spalone kalorie. Ustaw sobie cel na przykład 10 tysięcy kroków dziennie i go realizuj. Możesz biegać, dużo chodzić lub nabijać kroki podczas ćwiczeń w domu, gdy podskakujesz. Po czasie możesz zwiększyć próg, jeżeli oczywiście masz na to ochotę.

Jak Schudnąć? Odchudzanie, Zdrowe Odżywianie FoodAndTravels.eu Blog Kulinarny i Podróżniczy Szefa Kuchni

Zmiana Stylu Życia na Zdrowy

Może okazać się, że widząc dobre efekty odchudzania, spodoba Ci się pomysł utrzymywania dobrego stanu zdrowia i swojej wagi. Może się spodobać to, że już jesteś fit. Wiem, fit. Ten przereklamowany i nacierający z każdej strony zwrot. Ale tak w rzeczywistości określa to, że jesteś zdrowszym człowiekiem. Życie fit jest atrakcyjne.

Więcej Ważnych Informacji o Zdrowym Odżywianiu

Zapraszam Cię do przeczytania innych artykułów blogowych o pokrewnej tematyce zdrowego odżywiania. Znajdziesz wiele przydatnych informacji o produktach superfoods, jak jeść zdrowo, o diecie bezglutenowej oraz niezdrowych produktach żywnościowych.

JAK JEŚĆ ZDROWO

https://foodandtravels.eu/jak-jesc-zdrowo/

SUPERFOODS – NAJZDROWSZE PRODUKTY ŻYWNOŚCIOWE

https://foodandtravels.eu/superfoods-najzdrowsze-produkty-zywnosciowe/

Szkodliwe Dodatki Do Żywności

https://foodandtravels.eu/szkodliwe-dodatki-do-zywnosci/

Dieta Bezglutenowa

https://foodandtravels.eu/dieta-bezglutenowa/