KORECZKI ŚLEDZIOWE

Śledzie to popularny składnik w kuchni wielu krajów, szczególnie na terenie Skandynawii, Rosji i krajów bałtyckich. Istnieje wiele różnych przepisów na zakąski ze śledzi, które można podać na różne okazje, na przykład na imprezy, bankiety, kolacje wigilijne czy przyjęcia weselne.

KORECZKI ŚLEDZIOWE – PRZEPIS

SKŁADNIKI

  • Płaty śledziowe w zalewie po wiejsku
  • Cebula czerwona
  • Ogórki korniszony z chilli
  • Cytryna
  • Pomidorki cherry
  • Liść jakiejkolwiek sałaty
  • Koperek
  • Patyczki do koreczków / tapas

PRZYGOTOWANIE

Płaty śledziowe osuszyć na ręczniku papierowym. Na jednym końcu płata ułożyć plasterek czerwonej cebuli, zawinąć by przykryć cebulę. Następnie umieścić korniszona i ponownie zawinąć. Na wierzch położyć mały plaster czerwonej cebuli oraz plasterek korniszona jako element dekoracyjny. Przebić pionowo całość patyczkiem do koreczków pionowo, tak aby nabić wszystkie składniki. Na talerzu położyć liść sałaty oraz plasterki cytryny i umieścić na nich gotowe koreczki śledziowe. Udekorować cząstkami pomidorków cherry oraz gałązkami koperku. Można położyć kawałki cytryny, aby wyciskać z nich sok polewając koreczki. Smacznego!!!

Koreczki Śledziowe FOOD AND TRAVELS FoodAndTravels.eu Blog Kulinarny i Podróżniczy Szefa Kuchni

TRADYCJA KUCHNI POLSKIEJ

Śledzie to jedna z najważniejszych tradycyjnych potraw w polskiej kuchni. Marynowane śledzie są jednym z ulubionych dań podawanych na stołach w czasie świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Sylwestra. W Polsce popularne są różne rodzaje śledzi – marynowane w occie, w śmietanie lub w oleju.

Tradycja jedzenia śledzi w Polsce sięga XVII wieku i związana jest z okresem postnym, kiedy to zakazane było spożywanie mięsa. Śledzie były wówczas popularnym źródłem białka i pożywienia. Do dziś w Polsce śledzie są często podawane w okresie Wielkiego Postu, jako potrawa postna.

SAŁATKA ŚLEDZIOWA

Jednym z najbardziej znanych dań z wykorzystaniem śledzi jest sałatka śledziowa, która składa się z marynowanych śledzi, cebuli, jabłek, marchewki, ziemniaków i majonezu. Innym popularnym daniem są rolmopsy, czyli zwinięte w ruloniki filety śledziowe z farszem z cebuli i ogórka kiszonego, marynowane w occie lub oleju.

ŚLEDZIE PRZY BAŁTYKU

W Polsce istnieją również regiony, które słyną z produkcji śledzi i potraw z nich przygotowanych, np. Kaszuby, gdzie popularne są śledzie w smalcu z cebulą oraz w okolicach Bałtyku, gdzie tradycyjne śledzie marynuje się w occie i podaje z cebulą oraz chlebem.

Koreczki Śledziowe FOOD AND TRAVELS FoodAndTravels.eu Blog Kulinarny i Podróżniczy Szefa Kuchni

SPRAWDŹ INSTAGRAM SZEFA KUCHNI

https://www.instagram.com/food_and_travels.eu/

INNE PRZEPISY SZEFA KUCHNI

DORADA PIECZONA Z CYTRYNĄ I CZOSNKIEM

https://foodandtravels.eu/dorada-pieczona-z-cytryna-i-czosnkiem/

PRZEPIS NA GOFRY

https://foodandtravels.eu/przepis-na-gofry/

SAŁATKA WEGAŃSKA Z DRESSINGIEM MIODOWYM

https://foodandtravels.eu/salatka-weganska-z-dressingiem-miodowym/